دوره 14، شماره 2 - ( 1402 )                   جلد 14 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nasrollahi Boroujeni N, Ali Akbari F, Morshedi D. Induction of permeability in the blood-brain barrier using focused ultrasound to increase the effect of neuroprotective agents in Parkinson's disease. JMBS 2023; 14 (2)
URL: http://biot.modares.ac.ir/article-22-55254-fa.html
نصراللهی بروجنی نرگس، علی اکبری فرهنگ، مرشدی دینا. القاء نفوذپذیری در سد خونی-مغزی با کمک امواج متمرکز فراصوت به منظور افزایش تاثیر فاکتورهای محفاظت‌کننده عصبی در بیماری پارکینسون. زیست‌فناوری مدرس. 1402; 14 (2)

URL: http://biot.modares.ac.ir/article-22-55254-fa.html


1- گروه مهندسی زیست فرآیند پژوهشکده صنعت و محیط زیست پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری تهران، ایران
2- گروه مهندسی زیست فرآیند پژوهشکده صنعت و محیط زیست پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری تهران، ایران ، morshedidina@yahoo.com
چکیده:   (315 مشاهده)
بیماری پارکینسون  دومین بیماری شایع تحلیل‌برنده سلول‌های عصبی، بعد از آلزایمر محسوب ‌می‌شود و میزان ابتلابه آن در جهان روبه افزایش است. در بیماری پارکینسون  با تخریب نورون‌های دوپا‌مینرژیک در قسمت فشرده‌ی جسم سیاه مغز همراه است که منجر به اختلالات شدید حرکتی می شودکه همراه با ازدست رفتن پایانه‌‌های نورونی بطور عمده در پوتامن خلفی است. ویژگی دیگر بیماری پارکینسون  در نواحی آسیب دیده مغزی؛ گسترش تجمعات آمیلوئیدی آلفا‌سینوکلئین در پلاک‌های پروتئینی به نام لویی بادی است. تاکنون درمان موثر برای محافظت نورونی پیدا نشده است و داروهای تایید شده صرفا برای کاهش یا رفع علائم بیماری ‌تجویز میشوند از جمله برای افزایش ترشح دوپامین و یا کاهش فعالیت استیل‌کولین در سیستم عصبی مرکزی است و ارائه یک روش درمانی موثر که را در مراحل اولیه بیماری بهبود دهد ضرورت دارد. باوجود پیشرفت هایی در توسعه داروهایی که می توانند مرگ سلول عصبی را کاهش و نورون‌ها را در برابر آسیب محافظت کنند حاصل شده است، اما دارورسانی هدفمند، یک مشکل اساسی در این زمینه می باشد. در این راستا استفاده از فناوری‌های به‌ روز برای عبوردهی داروها از سدخونی مغزی بدون آسیب به مغز ارزشمند است. در این زمینه امواج متمرکز فراصوت، امکان باز شدن موقتی سد خونی- مغزی برای تسهیل نفوذ فاکتورهای محافظت‌کننده عصبی را به مناطق عمقی مغزبدون نیاز به جراحی فراهم می‌سازد. در این مطالعه مروری،  کاربرد امواج متمرکز فراصوت به عنوان راهکار جدید دارورسانی در مدل‌های بیماری پارکینسون و کاربرد بالقوه بالینی عوامل محافظت‌کننده عصبی ارائه می‌شود.
 
متن کامل [PDF 1386 kb]   (23 دریافت)    
نوع مقاله: مروری سیستماتیک | موضوع مقاله: بیوتکنولوژی دارویی
دریافت: 1400/6/9 | پذیرش: 1401/12/6 | انتشار: 1403/3/6

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.