دوره 13 -شماره 1-زمستان 1400                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه شهید بهشتی-دانشکده علوم و فناوری زیستی-گروه بیوتکنولوژی، تهران-اوین-دانشگاه شهید بهشتی-دانشکده علوم و فناوری زیستی-طبقه پنجم-اتاق 202 ، mkordi90@yahoo.com
2- دانشگاه شهید بهشتی-دانشکده علوم و فناوری زیستی-گروه بیوتکنولوژی
چکیده:   (660 مشاهده)
آپتامرها توالی­های تک رشته RNA، DNA و یا پروتئینی با اختصاصیت بالا هستند، که به طیف وسیعی از مولکولهای هدف تمایل اتصال دارند. آپتامرها در زمینه های مختلف مخصوصا پزشکی و تشخیصی کاربرد بالایی دارند و از نظر کاربردشان مشابه آنتی­بادی ها هستند. استفاده از آپتامر به جای آنتی­بادی مزایای زیادی از جمله قیمت ارزان، طول عمر بالاتر، افزایش قدرت نفوذ به بافت و غیره می باشد. چندین روش برای تولید آپتامر وجود دارد که با روش­های in silico می­توان مراحل تولید آپتامر را کوتاه و ساده تر کرد. با مدلسازی آپتامر می­توان مجموعه­ای از روشهای in silico مثل مدلسازی، داکینک و دینامیک مولکولی را برای غربالگری و دستیابی به بهترین توالی آپتامر به کار برد. در این مقاله مروری انواع آپتامرها، ساختارها و کاربردهایشان و روشهای طراحی آن­ها در in silico به صورت مختصر بیان شده است.
کلمات کلیدی: آپتامر، DNA، RNA، پروتئین، in silico
واژه‌های کلیدی: کلمات کلیدی: آپتامر، DNA، RNA، پروتئین، insilico
     
نوع مقاله: مروری سيستماتيک | موضوع مقاله: بیو انفورماتیک
دریافت: 1400/6/10 | پذیرش: 1400/11/16

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.