دوره ۱۴ - شماره 4(پاییز۱۴۰۲ - شماره پیاپی :39)                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه ملایر، استان همدان، شهرستان ملایر کیلومتر 4 جاده اراک، دانشگاه ملایر دانشکده علوم پایه گروه زیست شناسی ، m.satari@modares.ac.ir
2- محمد ناصح طالبی، مدل سازی شناختی، موسسه آموزش عالی علوم شناختی، تهران، ایران
3- روانشناسی شناختی اجتماعی، موسسه آموزش عالی علوم شناختی، تهران، ایران
4- زیست شناسی سلولی و مولکولی_بیوفیزیک، دانشگاه صنعتی مالک اشتر، تهران، ایران
5- علوم اعصاب شناختی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران
چکیده:   (100 مشاهده)
با گسترش روزافزون امواج الکترومغناطیسی در محیط زندگی، نگرانی در مورد اثرات مضر این امواج بر سلامت انسان افزایش یافته است. هرچند، مطالعات زیادی در مورد اثرات زیستی پرتوهای غیریونیزان انجام شده است، اما هنوز در مورد اثرات این تابش‌ها به طور ویژه بر سیستم عصبی قطعیت وجود ندارد. نتایج بدست امده از  مطالعات در مورد اثرات این تابش ها اختلاف زیادی دارند وحتی نتایج متضاد  هم گزارش شده است. بر اساس نتایج منتشر شده، هنوز نمی‌توان نتیجه گرفت که آیا پرتوهای الکترومغناطیسی غیریونیزان به سیستم عصبی آسیب می‌رساند یا خیر. هدف از این مطالعه بررسی و تحلیل مقالات منتشر شده درباره  اثرات تابش الکترومغناطیسی غیریونیزان بر سیستم عصبی جهت استخراج داده‌ها‌ی کمی از اثرگذاری این امواج میباشد. در ابتدا مقالات منتشر شده در پایگاه داده ORSAA بررسی شده و به دو دسته پارامتر‌ها‌ی سلولی ‌و مولکولی و پارامتر های عصبی و شناختی تقسیم شدند. نتایج به دست امده از بررسی‌های و آنالیز‌ها‌ی کمی  مقالات موجود در پایگاه دادهORSAA  نشان داد، در دسته پارامتر‌ها‌ی سلولی ‌و مولکولی  امواج الکترومغناطیس غیر یونیزان بیشترین اثر گذاری را بر تغییر فعالیت آنزیمها و آسیب به پروتئین ها با 418 مورد دارند. همچنین  در دسته پارامتر های عصبی و شناختی امواج بیشترین اثر گذاری را بر رفتار و اثرات شناختی با 171 مورد گزارش شده، دارند.
 
     
نوع مقاله: مروری تحلیلی | موضوع مقاله: بیوتکنولوژی جانوری
دریافت: 1401/2/30 | پذیرش: 1402/11/16

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.